Learning Math and Coding with Robots

Linkbot Image Mindstorm Image Cursor Image
0x2418126-6-12y2418126-6-12
Grid:
Tics Lines:
Width px
Hash Lines:
Width px
Labels:
Font px
Trace Lines:
Robot 1:
Width px
Robot 2:
Width px
Robot 3:
Width px
Robot 4:
Width px
Axes: x-axis y-axis Show Grid
Grid: 24x24 inches 36x36 inches 72x72 inches
96x96 inches 192x192 inches
Quad: 4 quadrants 1 quadrant Hardware
Units: US Customary Metric
Background: Background Image

Robot 1

Linkbot
Mindstorm
Initial Position:
( in, in)
Initial Angle:
deg
Current Position: (0 in, 0 in)
Current Angle: 0 deg
Wheel Radius:
Track Width:
in

Robot 2

Linkbot
Mindstorm
Initial Position:
( in, in)
Initial Angle:
deg
Current Position: (0 in, 6 in)
Current Angle: 0 deg
Wheel Radius:
Track Width:
in

Robot 3

Linkbot
Mindstorm
Initial Position:
( in, in)
Initial Angle:
deg
Current Position: (0 in, 12 in)
Current Angle: 0 deg
Wheel Radius:
Track Width:
in

Robot 4

Linkbot
Mindstorm
Initial Position:
( in, in)
Initial Angle:
deg
Current Position: (0 in, 18 in)
Current Angle: 0 deg
Wheel Radius:
Track Width:
in

Analyze Tiles
Problem Statement:
Notice the purple and white tiles in the photo on the left. Answer the following questions: 1. What is the ratio of purple tiles to white tiles? 2. What is the ratio of purple tiles to all the tiles? 3. If the total cost of all the purple tiles is $10, what is the unit cost of each purple tile?
/* Code generated by RoboBlockly v2.0 */
/* Problem Statement: Notice the purple and white tiles in the
   photo on the left. Answer the following questions: 

1.
   What is the ratio of purple tiles to white tiles?
2. What
   is the ratio of purple tiles to all the tiles?
3. If the
   total cost of all the purple tiles is $10, what is the unit
   cost of each purple tile? */
printf("1. The ratio of purple tiles to white tiles is 1:1. ");
printf("2. The ratio of purple tiles to all the tiles is 1:2.");
printf("3. The unit cost of a purple tile is $0.56.");
Blocks Save Blocks Load Blocks Show Ch Save Ch Workspace
Problem Statement:
Notice the purple and white tiles in the photo on the left. Answer the following questions: 1. What is the ratio of purple tiles to white tiles? 2. What is the ratio of purple tiles to all the tiles? 3. If the total cost of all the purple tiles is $10, what is the unit cost of each purple tile?

		
Rubbish bin
Time